Google brání své právo na uchovávání osobních dat uživatelů

Ostatní | 08.04.08

Evropská unie vydala zprávu, ve které požaduje, aby si osobní data uživatelů mohly firmy poskytující vyhledávací webové služby ponechat pouze po dobu 6 měsíců. Jaká byla reakce Google?

Dle zprávy Evropské komise z minulého týdne by měly evropské zákony týkající se ochrany dat zasahovat také do oblasti internetového vyhledávání. Zároveň zpráva obsahuje varování, že nepodřízení se tomuto požadavku bude považováno za protizákonné a přísně sankcionováno. Důvodem vydání této zprávy je výsledek průzkumu fungování vyhledávacích služeb, který poukazuje na zbytečnost uchovávaní dat a říká, že zástupci firem provozujících tyto webové služby nedokázali vysvětlit význam skladování dat pro koncové uživatele.
Především společnost Google toto opatření ostře kritizuje. „Uchovávání dat o způsobu vyhledávání uživatelů v minulosti je klíčové pro vyvinutí kvalitních produktů a služeb, které zajistí uživatelům rychlé a přesné vyhledávání.“, říká Peter Fleischer, člen IAPP. Internetové společnosti tradičně uchovávaly data o uživatelském vyhledáváním několik let. Google loni přistoupil k razantnímu kroku, když omezil skladování dat na 18 měsíců.

Těžko říci, co EU touto politikou sleduje, když právě z jejího popudu vlády po celé Evropě prosazují zákony nutící komunikační společnosti uchovávat osobní data uživatelů a poskytovat je státním orgánům, viz náš předchozí článek.

- - Adam Šoltys


Komentáře