CeBIT 2007: AMD plánuje zprostředkovat multimediální obsah na naše TV

Ostatní | 14.03.07

Systém nazvaný Active TV technology má dovolit uživateli vybavenému pouze dálkovým ovladačem aby si mohl přehrát multimediální obsah na televizní obrazovce z počítače umístěného v jiné místnosti.

Přenos dat je plánován pomocí bezdrátové technologie Wi-Fi 802.11 g/n nebo pomocí Powerline, což je rozvod internetu pomocí elektrického vedení v domě.


O co přesně jde? Jedná se o nápad ne nepodobný konkurenční technologii Intel ViiV, který by měl umožnit sledování obsahu uloženého v centrálním počítači (říkejme mu multimediální server). Multimediální obsah tak bude na jednom místě a uživatel si ho bude moci shlédnout ve více místnostech, než ve které bude umístěn multimediální server. Ten bude mít na starosti uchování, zpracování a odeslání veškerého dostupného obsahu, ať se bude jednat o filmy, seriály, fotografie, hudbu nebo dokonce i obsah umístěný na www stránkách. Aby toho byl systém schopen, bude muset být založen na velmi výkonném procesoru AMD Athlon 64 X2 (což by mělo významně pomoci AMD s poptávkou po těchto procesorech).Aby bylo možné přehrát uložený obsah na televizní obrazovce v jiném pokoji, bude muset být TV připojena na koncové zařízení, které bude přijímat vyžádaná data z multimediálního serveru. Rovněž má zastoupit DVD a přehrávač hudby. Protože tato stanice nebude muset provádět složité výpočty, dekomprimaci High Definition dat a jiné náročné úkoly (protože vše by měl obstarat právě multimediální server), bude moci být koncové zařízení vybaveno o mnoho méně výkonným procesorem AMD, což by se mělo projevit na jeho chlazení a zejména na celkové velikosti takovéhoto zařízení, jehož rozměry by ani zdaleka neměly dosahovat dnešního miniATX formátu PC skříní.

Zpět ale k Active TV Technology. Uživatel by měl mít možnost prostřednictvím dálkového ovladače k ovládání všech potřebných funkcí – přehrávání multimediálního obsahu, brouzdání po internetu atp. Jak tomu bude dosáhnuto? Na koncové stanici bude stačit mít nainstalován operační systém Microsoft Windows XP nebo Vista a taktéž bude potřeba doplněk plug-in pro Internet Explorer 7, s jehož pomocí bude probíhat komunikace uživatele s PC.

Jak budou takové systém vypadat ještě nevíme, protože se jedná o představení technologie, nicméně podle vyjádření společnosti AMD by měli být první systémy založené na technologii Active TV Technology již koncem tohoto roku.

Grafika: Advanced Micro Devices

- - Petr Matuška


Komentáře