AMD předbíhá Intel

Ostatní | 04.05.07

Ještě před uvedením konkurenční platformy ohlásila společnost Advanced Micro Devices svoji novou čipovou sadu pro mobilní počítače postavenou na platformě čipsetu M690, který představila v březnu.

AMD oznámilo, že zahájilo dodávky mobilního čipsetu založeného právě na jádru M690. Koncem měsíce by tak již měly být k dispozici notebooky postavené na platformě M690 v nabídce Aceru, Dellu a Hewlett-Packard. Platforma M690 by měla posunout výdrž baterií zhruba o 25% oproti předcházející platformě, tedy k výsledným časům přes 5 hodin.

AMD zde vkládá naděje i do stále existujícího partnerství s nVidií i Broadcomem – možná překvapivě se tak v noteboocích AMD nemusejí objevit jako první grafiky ATI, ale právě nVidia a Wi-Fi čipy od Broadcomu.

Strategické partnerství AMD-Nvidia-Broadcom totiž vznikla jako protiváha Centrinu a řada výrobců je stále více tomuto alternativnímu řešení nakloněna a připravila pro jeho implementaci i své modely – postavené na základní ose AMD Turion 64 X2 (verze na 65nm technologii), 802.11n Wi-Fi standard (Draft) a Windows Vista. Představitelé AMD spoléhají u čipů Broadcomu především na jejich propustnost při přenosu HDTV obrazu přímo z internetu a i díky grafickým čipům nVidia předpovídají celkově vyšší výkon než se nyní odhaduje u intelovské Santa Rosy.

Poznámka redakce: Vrací se staré dobré AMD? Uvedení nového čipsetu je pro AMD dobrou zprávou, i když samozřejmě nijak zásadně neřeší současné problémy. Ovšem dává naději, že u kormidla opět stojí lidé (nebo se probudili), kteří mají tah na branku, tak jako tomu bylo v době uvedení dvoujádrových procesorů. AMD tehdy neváhalo předsunout tiskové konference aby alespoň o několik hodin mohlo ohlásit – my máme dvoujádrový procesor a ukázat Intelu dlouhý nos a vypálený rybník mediálního zájmu. Současný tah samozřejmě nedává AMD jinou výhodu, než marketingový týdenní předstih před uvedením intelovské platformy Santa Rosa (9. května). Ale jde po delším čase o vlastní akci AMD, nikoliv pouhou reakci na kroky Intelu.

- - Tomáš Jirásko


Komentáře