AMD Phenom vs. 45nm Intel Core 2 – kdo z koho

Ostatní | 19.09.07

Oficiální uvedení nových mikroprocesorů určených pro stolní PC na trh máme jak se říká již za dveřmi, tedy alespoň pokud výrobci dodrží svoje prohlášení a roadmapy, a protože se v poslední době objevilo několik zajímavých informací od Intelu i AMD, zde je jejich souhrn.

Začněme u společnosti AMD – ta před nedávnem uvedla serverové procesory s kódovým označením Barcelona postavené na nové mikroarchitektuře AMD K10 (dříve označované jako K8L). Na konec roku se chystají na stejném základě i stolní varianty označené jako AMD Phenom. Tyto mikroprocesory se budou dělit do několika skupit podle počtu jader.


Jako první budou k dispozici čtyřjádrové modely označované jako AMD Phenom X4 a jeden tradiční AMD Phenom FX. „A když už čtyřjádrové, tak pořádně“ řekli si v AMD a proto budou tyto modely nativně čtyřjádrové. To znamená, že procesor se bude skládat z jednoho kusu křemíku, ne jako konkurenční Core 2 Quad, který dosáhl čtyř jader spojením dvou dvoujádrových procesorů pomocí systémové sběrnice FSB.

Tím ale nabídka AMD nekončí, neboť hodlají v průběhu dalších týdnů a měsíců uvést na trh další varianty AMD Phenom, a to tří a dvoujádrové. Ano, vidíte dobře, není to překlep – společnost AMD plánuje vypustit tříjádrové procesory. Na náš dotaz, zda se bude jednat o tříjádrové procesory vyrobené schválně se třemi jádry nebo se bude jednat o nepovedené čtyřjádra (ve kterých se jedno jádro deaktivuje) nám bylo řečeno, že se bude jednat o samostatný produkt, který takto bude vyráběn. No, zřejmě někdy v budoucnu tomu tak možná bude, ale u několika prvních sérií bychom za to ruce do ohně nedali a viděli bychom to na nepovedené verze čtyřjádrových procesorů, které z jakéhokoliv důvodu neprošly kontrolou kvality. Ne, trošku jsme si samozřejmě do AMD rýpnuli, nejreálnější varinatou je to, že půjde o quady s jedním jádrem deaktivovaným - pro to hovoří ekonomika výroby. Nicméně je příjemné, že budeme mít na výběr další varianty těchto procesorů a samotné společnosti AMD to přináší jakousi konkurenční výhodu v tom, že bude moci nabízet produkt s parametry, které nenabídne konkurence. V horečném vysvětlování že to opravdu nebudou špatné čtyřjádra padla od zástupce AMD zajímavá zmínka o budoucnosti, kdy by měla být společnost AMD schopna skládat různé samostatné čipy k sobě a vytvářet tak procesory „šité na míru“ požadavkům zákazníkům. Pro představu – jste velká společnost a požádáte AMD, aby vám dodala xyz kusů procesorů obsahující sedm jader, jeden akcelerátor fyziky, jeden paměťový řadič a jeden grafický adaptér. Tento projekt je již několik měsíců známý jako AMD Fusion a má to být zařízení, do kterého je integrované vše potřebné – CPU, GPU, řadič paměti, severní a jižní můstek.

Všechny plánované procesory AMD Phenom budou vyrobeny 65nm výrobní technologií, budou obsahovat 128 kB L1 a 512 L2 cache určené jednotlivým jádrům a 2 048 kB L3 cache, která bude sdílená a bude společná pro všechny jádra dohromady. Startovací frekvence procesorů bude od 2 do 2,4 GHz, přičemž plánovaný strop pro 65nm výrobní technologii je za 3 GHz.

První vzorky by měly být k dispozici koncem roku 2007, nicméně počítáme s reálnou dostupností pro koncové uživatele až v lednu/únoru 2008. Ceny nových procesorů by neměly přesáhnout konkurenční výrobky, čekejme spíš nižší ceny v řádu 10 procent.Komentáře