Ztráta notebooku již ohrozila polovinu českých firem, přijít mohly o statisíce

Novinky | 21.12.10

V České republice již ztrátu nebo krádež notebooku musela řešit téměř každá druhá firma. Cena notebooku je přitom zanedbatelná, enormně větší ztrátu představuje hodnota dat a informací, jež se v nepovolaných rukou může vyšplhat až na čtvrt milionu korun.

K tomuto závěru dospěl říjnový průzkum agentury Mediaresearch a společnosti Intel, v rámci kterého bylo v České republice dotázáno 226 firem. S tvrzením, že ztráta dat představuje pro firmu větší nebezpečí než hodnota pohřešovaného notebooku, souhlasilo 96 % dotázaných firem, které již byly v minulosti nuceny tuto situaci řešit. Nejde přitom o nijak zanedbatelnou část, se zcizením či ztrátou notebooku má zkušenosti 102 firem, tedy 45 % respodentů.

„Při vyčíslení celkové ztráty pro firmu je potřeba kalkulovat jak cenu samotného počítače, která vyšla v průměru na 35 tisíc Kč, tak zejména finanční vyjádření hodnoty ztracených dat. Postižené firmy si je v průměru cení na 180 909 Kč,“ uvádí v tiskové zprávě k výsledkům průzkumu Petr Ulvr, obchodní manažer společnosti Intel. „Započteme-li cenu dat a zařízení, dostáváme se na 216 tisíc Kč, a to nekalkulujeme cenu za pořízení nového notebooku. S ním se částka vyšplhá ke čtvrtmilionu korun,“ dodává.

Dle slov Evžena Pavlovského, regionálního manažera společnosti Intel, jsou výsledky českého průzkumu v korelaci s globálními daty, jež Intel před rokem získal na základě nezávislé studie Ponemon Institute, která potvrdila, že nejcennější jsou právě firemní data.


Komentáře