Zaměstnavatelé vyžadující hesla k Facebooku mohou čelit žalobám

Novinky |

Facebook aktualizoval své podmínky užívání, podle kterých uživatelé nyní nesmí s nikým sdílet hesla ke svým účtům. Společnost upozorňuje, že pokud by tento zákaz někdo porušil, mohl by se dostat do velkých problémů.

Zaměstnavatelé vyžadující hesla k Facebooku mohou čelit žalobám
Změna podmínek přichází poté, co se objevily zprávy, podle kterých někteří zaměstnavatelé vyžadují od svých potenciálních zaměstnanců hesla k Facebooku. Tento nový trend, kdy si zaměstnavatelé o uchazečích o práci zjišťují informace nejen z předchozích zaměstnání a žadatelem předložených referencí, ale chtějí se také podívat na jejich facebookový účet, se začal rozmáhat v západních zemích. Facebook již v minulosti přijal řadu opatření, díky kterým mohou jeho uživatelé chránit své soukromí, nový krok zaměstnavatelů se mu tak nelíbí. Erin Egan z Facebooku k tomu řekl, že zaměstnavatelé mohou při žádání o hesla na Facebook čelit velkým problémům.

"Pro zaměstnavatele to může znamenat spoustu problémů, které nemusejí očekávat. Pokud zaměstnavatel například uvidí na Facebooku určitého člověka, že je členem nějakým způsobem chráněné skupiny lidí (například co se týče jeho věku nebo národnosti), může čelit žalobám kvůli diskriminaci, pokud danou osobu nezaměstná," uvedl Egan. Stejně tak bude zaměstnavatel čelit dilema, pokud uvidí na profilu uživatele nějakou nelegální aktivitu: oznámí to úřadům, nebo bude dělat, že nic neviděl?Úvodní foto: © ra2 studio - Fotolia.com

Komentáře