Pokuta: Za jednu písničku 1,5 milionu

Novinky | 20.06.09

Ve Spojených státech amerických došlo k závažnému rozsudku. Žena, která si stáhla z internetu 24 hudebních skladeb, musí zaplatit pokutu neuvěřitelných 36 milionů korun.

Vysoká pokuta za nelegální stahování

 

Ve Spojených státech amerických vyslal soud závažný signál všem lidem, kteří nelegálně stahují hudební skladby z internetu a případně je dále sdílejí prostřednictvím P2P sítí. Pokud jim totiž bude prohřešek prokázán, hrozí jim opravdu velká pokuta. O tom se právě přesvědčila dvaatřicetiletá žena jménem Jammie Thomas.

Ta si z internetu stáhla celkem čtyřiadvacet skladeb, které dále sdílela. Avšak přišlo se na to a americká protipirátská asociace RIAA po ní žádala mimosoudní vyrovnání ve výši 3.000 dolarů. To však žena odmítla zaplatit a celý případ tak šel k soudu.

Tento její krok se dá pochopit, jelikož v minulosti RIAA často nebyla schopna předložit průkazné důkazy a případ byl smeten ze stolu. To se ale tentokrát nestalo a přestupek se prokázat podařilo. Soud pak přistoupil k exemplárnímu potrestání. Za každou ze čtyřiadvaceti skladeb zaplatí Jammie Thomas 80.000 dolarů, tedy zhruba 1,5 milionu korun. 

Proti rozsudku se v USA vzedmula značná vlna nevole. Podle nejrůznějších organizací je pokuta příliš vysoká a zdaleka neodpovídá finanční újmě, kterou hudební společnosti tímto činem utrpěly. Navíc je poukazováno na to, že Jammie Thomas měla zkrátka jen smůlu, že se na ni přišlo. Podobně stahují skladby z internetu miliony Američanů.


Komentáře