Windows Phone 7 nahradí Symbian až v příštím roce

Novinky | 17.03.11

Přestože má být výsledkem uzavření dohody mezi Nokií a Microsoftem přechod smartphonů na Windows Phone 7, Symbian se ještě nějaký ten rok na trhu udrží, slibují zástupci Nokie.

Finský výrobce mobilních zařízení předpokládá, že se v několika následujících letech podaří prodat přibližně 150 milionů dalších zařízení běžících na OS Symbian, přičemž plánuje zapracovat na uživatelském rozhraní a hardwarových specifikacích smartphonů. Ani na zatím nepříliš známý OS MeeGo Nokia podle vlastních slov nezanevřela a bude pokračovat v jeho vývoji. K úplnému přechodu na Windows Phone 7 jakožto novou primární platformu by pak mělo k dojít do dvou let.

Nokia sama má nicméně na výsledky, jež by mělo přinést plánované spojenectví s Microsoftem, střízlivý pohled. Jak společnost poměrně skepticky uvádí, spolupráce s sebou může přinést jistá reálná úskalí a vyústit tak v neúspěch. Nokia zmiňuje mimo jiné fakt, že operační systém Windows Phone 7 nemá zatím na trhu nikterak významné postavení a ani jeho nasazení do smartphonů Nokie z něj nemusí učinit rovnocenného konkurenta současně dominujícím systémům z produkce společností Apple a Google. Nokia má rovněž obavy ze ztráty jedinečnosti identity své vlastní značky, což by mohlo narušit aktuálně silné postavení společnosti například na čínském trhu. Současně spojenectví s Microsoftem nemusí nutně implikovat posílení pozice Nokie na trhu americkém.

Přes veškerá nebezpečí ovšem Nokia plánuje nový OS nasadit, avšak do konce letošního roku se bude údajně finská společnost držet prodeje smartphonů se svým vlastním OS Symbian.


Komentáře