Windows 8 přinesou zcela odlišné pojetí. Stejně jako firemní systémy zamíří do cloudu

Novinky | 23.11.10

Uniklá prezentace nazvaná „Desktop jako služba“ z architektonické konference Microsoftu na téma virtualizace, která se konala začátkem dubna v Londýně, odhalila směr, kterým se bude ubírat nástupce oblíbených „Sedmiček“.

Nová verze operačního systému, která je v prezentaci označena jako Windows Next a na trh má být uvedena roku 2012, by už neměla být doslova spjata se zařízením stejně jako předchozí verze, ale měla by obsahovat pouze jádro operačního systému představující určitý portál, s jehož pomocí budou uživatelé přistupovat k potřebným síťovým službám a aplikacím, které budou uloženy na virtuálním harddisku (VHD). Ty si budou moci zakoupit či pronajmout prostřednictvím připravovaného online obchodu s aplikacemi, který se ve verzi Max OS X Lion chystá nabídnout i současně největší rival Microsoftu - společnost Apple.

Základem příští generace Windows by tedy měl být takzvaný virtuální desktop. Kromě uživatelských dat by se v cloudu měly uchovávat také aplikace, uživatelské nastavení a stav systému, díky čemuž se bude uživatel po přechodu na jiný počítač cítit jako „doma“. Dosavadní možnosti virtualizace operačních systémů Windows XP, Vista, 7 a vyvíjené verze s kódovým označením Next zobrazuje následující snímek prezentace.

Na internet již letos v červnu unikly údajné interní dokumenty Microsoftu, dle kterých by měla nové verze Windows přinést například přihlašováním rozpoznáním obličeje nebo super-rychlé starty. Stejně jako tehdy je na místě upozornění, že se nejedná o oficiálně zveřejněné informace a finální podoba Windows 8 se tak může razantně lišit.


Komentáře