Windows 8 mají téměř 17% podíl na trhu, XP se rekordně propadly

Novinky |

Analytická společnost NetMarketShare zveřejnila nové statistiky, podle nichž měly Windows 8 a 8.1 v říjnu na trhu 16,8% podíl a zaznamenaly tak v tomto měsíci zatím nejvyšší nárůst.

Windows 8 mají téměř 17% podíl na trhu, XP se rekordně propadlyI tak jsou však podle NetMarketShare na světě stále více než nejnovější verze Windows populární Windows XP, které měly v říjnu 17,18% podíl na trhu. Třináct let stará verze operačního systému od Microsoftu však v říjnu zaznamenala dramatický propad, jelikož ještě v září byla nainstalována na 23,87 % všech počítačů s Windows na světě. Nejoblíbenější verzí Windows zůstávají i nadále Windows 7 s více než 50% podílem.


Pravdou je, že různé analytické firmy vydávají poměrně dost odlišné statistiky. Například společnost Statcounter přináší o něco konzervativnější propočty. Podle této firmy mají Windows 8 a 8.1 na globálním trhu 15,25% podíl, zatímco Windows XP jsou stále nainstalovány na 16,05 % všech počítačů. Zde je však třeba upozornit na to, že podle Statcounteru měly XP v září 13% podíl na trhu a nyní to tak vypadá, že tento zastaralý operační systém v říjnu dokonce posílil.

 

Zdroj: IDG News ServiceÚvodní foto: (c) soromon - Fotolia.com

Komentáře