WikiLeaks zveřejnili ohromnou sbírku dokumentů CIA

Novinky |

Organizace WikiLeaks, která se specializuje na zveřejňování utajených informací, vydala v úterý spoustu dokumentů týkajících se CIA – celkem 7 818 webových stránek s 943 přílohami, což je dosavadní rekord.

WikiLeaks zveřejnili ohromnou sbírku dokumentů CIAWikiLeaks v tiskové zprávě uvedla, že CIA v poslední době ztratila kontrolu nad většinou svého hackerského arzenálu včetně malwaru, trojských koní, virů, zneužití „nulového dne,“ dálkových ovládání malwaru, atd. Zdá se, že archiv koloval mezi bývalými americkými vládními hackery a spolupracovníky CIA, než nejmenované zdroje poskytly jeho části WikiLeaks, tvrdí organizace.

Sbírka, pocházející z let 2013 až 2016, údajně obsahuje zneužití široké škály výrobků amerických a evropských firem, včetně iPhonu od Applu, mobilního operačního systému Android od Googlu a operačního systému Windows od Microsoftu. A jak se před pár lety spekulovalo, byly cílem útoků také televize od Samsungu, které byly přetransformovány na odposlouchávací zařízení.

WikiLeaks tvrdí, že si materiály pečlivě prošla a vyhnula se publikaci „odjištěných“ kybernetických zbraní, než „dojde ke konsenzu ohledně technické a politické povahy programu CIA a toho, jak by takové ,zbraně‘ měly být analyzovány, zajištěny a publikovány.“ WikiLeaks také redakčně upravila a anonymizovala některé informace, které by mohly vést ke zjištění totožnosti, včetně desítky tisíc cílů v rámci USA, Latinské Ameriky a Evropy.

Mluvčí CIA řekl New York Times, že autenticitu ani obsah údajných dokumentů zpravodajských služeb nebudou komentovat.

Zdroj: Techspot


Komentáře