WikiLeaks zprovoznil nový archiv s utajovanými dokumenty

Novinky |

Wikileaks představil nový archiv s názvem "Veřejná knihovna americké diplomacie" (Public LIbrary of U.S. Diplomacy - zkráceně PlusD), v němž lze jednoduše vyhledávat utajované dokumenty.

WikiLeaks zprovoznil nový archiv s utajovanými dokumentyArchiv je primárně zaměřen na dříve utajované diplomatické zprávy z let 1973-1976 a stále utajované dokumenty z tohoto století. K dispozici jsou tedy dokumenty týkající se 11. září, aféry Watergate, války ve Vietnamu nebo styků USA s diktátory po celém světě. Pracovníci WikiLeaks do archivu vložili 1,7 milionu PDF souborů. Nutno podotknout, že především ve starších dokumentech převedených do PDF souborů nelze vyhledávat, takže uživatel, který bude pátrat po nějaké informaci, si bude muset dokumenty řádně pročíst.

"Jelikož analýza všech dat není v našich silách, rozhodli jsme se umístit je do tohoto archivu s přívětivým uživatelským rozhraním," uvedl mluvčí WikiLeaks. Většinu dokumentů pro PlusD údajně dodal sám zakladatel WikiLeaks Julian Assange. Ten se od minulého roku skrývá na ekvádorské ambasádě v Londýně, jelikož se bojí vydání do USA, kterým mu britská strana pohrozila.

 

Zdroj: TechspotÚvodní foto: © Beboy - Fotolia.com

Komentáře