Webové stránky NATO napadli ukrajinští hackeři

Novinky |

Mluvčí NATO Oana Lungescu na oficiálním twitterovém účtu oznámila, že během víkendu bylo několik webových stránek vojenské aliance napadeno hackery.

Webové stránky NATO napadli ukrajinští hackeřiNa webové stránky bylo útočeno útoky typu DDoS (denial of service/odepření služby). Útoky však podle oficiálního stanoviska neměly žádný vliv na fungování celé organizace. V rámci tohoto typu útoků jsou servery zahlcovány velkým množstvím požadavků, které nezvládají zpracovávat, v důsledku čehož je celý systém ochromen. I když experti pracují na obnovení provozu stránek, ještě v pondělí byly nedostupné. Lungescu nepotvrdila, zda byla za útok opravdu zodpovědná ukrajinská hackerská skupina s názvem Cyber Berkut (Berkut je obávaná elitní ukrajinská policejní jednotka, která zasahovala proti protestantům v Kyjevě).


Skupina v prohlášení na své webové stránce uvedla, že zaútočila na tři webové stránky NATO kvůli vměšování se členů NATO do vnitřních záležitostí Ukrajiny. "Nedovolíme, aby v naší zemi bylo přítomno NATO," stojí v prohlášení. Jen před týdnem britská společnost BAE Systems oznámila, že desítky jejich počítačových sítí v Ukrajině byly infikovány agresivním počítačovým červem s názvem Snake, za čímž podle expertů stáli ruští hackeři.

 

Zdroj: ZDNetÚvodní foto: (c) jamdesign - Fotolia

Komentáře