Web PirateLeaks odtajňuje financování českých politických stran

Novinky |

Na webu projektu PirateLeaks, jehož vznik iniciovala Česká pirátská strana, byl dnes zveřejněn seznam sponzorů českých politických stran, jež byl dosud k nahlédnutí pouze v Poslanecké sněmovně.

Web PirateLeaks odtajňuje financování českých politických stran
Zdrojem informací o sponzorech našich politických stran jsou dostupné výroční zprávy z let 2008 a 2009, které musejí jednotlivé strany povinně předkládat ke schválení Poslanecké sněmovně. Až do dnešního dne byly k nahlédnutí jen v budově sněmovny, nyní jsou však dostupné online na webu PirateLeaks, který je koncipován stejně jako v médiích hojně propíraný portál WikiLeaks. Osobní údaje sponzorů jsou přitom přímo ze zákona (§ 18 odst. 6 zákona č. 424/1991 Sb.) veřejné stejně jako údaje v obchodním rejstříku. Pirátská strana se tímto krokem snaží napomoci účinné kontrole stranického hospodaření a rozhodování.

Čtěte také:  Víte, jak fungují Wikileaks uvnitř?

„Ačkoliv výroční finanční zprávy stran jsou ze zákona veřejné, stávající, staré struktury k nim zamezují přístup. Zveřejňování stranických sponzorů na Internetu je jedinou možností, jak zefektivnit kontrolu hospodaření a rozhodování politických stran. Navíc se nebude týkat jen největších sponzorů, kteří díky vazbám na strany mohou ovlivňovat celostátní politiku, ale i regionálních dárců na místních úrovních, kde kontrolní mechanismy zatím selhávají,“ uvedl v tiskovém prohlášení Jakub Michálek, mluvčí projektu PirateLeaks.


Komentáře