Výzkumná divize IBM dosáhla nového rekordu v hustotě dat magnetické pásky

Novinky | 29.01.10

Výzkumníci společnosti IBM oznámili, že se jim podařilo dosáhnout nového rekordu v hustotě datového záznamu uloženého na lineární magnetické pásce.

Výzkumná divize IBM dosáhla nového rekordu v hustotě dat magnetické pásky


Výzkumní pracovníci IBM Research z Curychu ve spolupráci s japonskou společností FUJIFILM Corporation ukládali data na nový prototyp pásky, který se vyznačuje hustotou 29,5 miliardy bitů na 1 čtvereční palec (6,5 cm2), což je zhruba 39krát více, než kolik vykazuje nejoblíbenější magnetická páska používaná v současnosti. Společnost IBM kvůli tomuto projektu vyvinula hned několik nových technologií a v posledních třech letech úzce spolupracovala se společností FUJIFILM na optimalizaci nové generace magnetické pásky postavené na částicích baryových feritů.

Odhaduje se, že tyto nové technologie umožní vznik páskových systémů s kapacitou až 35 bilionů bajtů (terabajtů) nekomprimovaných dat. To je zhruba 44krát tolik, kolik je kapacita dnes používaného zásobníku IBM LTO Generation 4. Kapacita 35 terabajtů stačí například pro uložení textu 35 milionů knih, což by jinak vyžadovalo 399km polic v knihovně. Výzkumní pracovníci z curyšského centra v uplynulých několika letech výrazně vylepšili možnost řízení pozice čtecích/zapisovacích hlav, díky čemuž se na standardní pásku vejde o 25krát více stop.
Komentáře