Virtuální asistentka Cortana od Microsoftu bude konkurovat systémům Siri a Google Now

Novinky |

Uniklá verze nového mobilního OS Windows Phone 8.1 odhalila uživatelskou aplikaci, jež by měla sloužit jako digitální pomocník či rádce vybavený umělou inteligencí a schopností rozpoznat hlasové příkazy.

Virtuální asistentka Cortana od Microsoftu bude konkurovat systémům Siri a Google Now
Dle informací, jež přinesly technologické weby ZDNet a The Verge, obsahuje uniklá verze Windows Phone 8.1 aplikaci nazvanou Cortana, jež by měla vbe své finální verzi sloužit ke stejným účelům jako například Siri od Applu nebo Google Now od Googlu. Z uniklé verze vyplývá, že Microsoft testuje schopnost aplikace pracovat s notifikacemi, informacemi o počasí, geografické poloze nebo s kalendářem. Celý systém pak zřejmě staví na komplikované technologii a znalostní databázi Satori využívané vyhledávačem Bing.

Faktu, že Microsoft pracuje na umělé inteligenci pro digitálního asistenta, nasvědčuje i červencová zpráva CEO společnosti Steva Ballmera, jenž shrnoval budoucí plány společnosti: „Naše systémy založené na strojovém učení budou rozumět lidským potřebám a budou poskytovat informace a asistenci. Budeme schopni porozumět každodenním činnostem uživatelů a poskytnout užitečnou pomoc.“

Přestože má být Cortana určena pro mobilní OS Windows Phone 8.1,  mohla by se v budoucnu stát integrovanou součástí desktopových Windows 8.1 nebo také herní konzole Xbox. Na oficiální informace si však budeme muset ještě počkat, dle zvěstí bude Windows Phone 8.1 vydán až počátkem příštího roku.

 

Zdroj: IDG News Service, Zdnet.comTheverge.comÚvodní foto: asistent, AI, umělá inteligence, operátor - © Syda Productions - Fotolia.com

Komentáře