Velké korporace bojují za snížení ceny internetu v rozvojových zemích

Novinky |

Google, Microsoft, Yahoo, Facebook, Intel a dvacet dalších velkých společností spojilo své síly v rámci nového projektu, který si dal za cíl zpřístupnit internet v rozvojových zemích.

Velké korporace bojují za snížení ceny internetu v rozvojových zemíchNové uskupení s názvem Alliance for Affordable Internet (A4AI) by se primárně mělo zaměřovat na naplnění cíle OSN, podle kterého by mělo být alespoň základní internetové připojení v rozvojových zemích dostupné za méně než 5 % měsíčního příjmu místních obyvatel. Z informací na stránkách nové aliance vyplývá, že k internetu má přístup pouze třetina světa a většina z těch, kteří k němu přístup nemají, jednoduše nemá peníze na jeho zaplacení. V méně rozvinutých zemích stojí pomalý internet okolo 30 % průměrného měsíčního příjmu, zatímco v rozvinutých zemích jsou to jen 2 %.


V zemích jako Mosambik pak jeden GB dat může stát i dvouměsíční plat. "S rozvojem smartphonů, nových kabelů na dně oceánů a inovací v oblasti bezdrátových technologii jednoduše neexistuje žádný důvod, proč by propast mezi platbami za internet v rozvojových a rozvinutých zemích měla být tak velká," řekl Tim Berners-Lee z A4AI. "Opravdovým problémem jsou nyní politiky omezující konkurenci - ty drží ceny příliš vysoko. Naše aliance má proto za úkol tyto bariéry odstranit." Skupina má za cíl oslovovat vlády afrických států a jednat s nimi - jen do konce tohoto roku je v plánu oslovení vlád ve třech až čtyřech zemích, přičemž výstup z těchto jednání bude zveřejněn v prosinci.

 

Zdroj: TechspotÚvodní foto: PCWorld.com

Komentáře