Velká Británie odmítá soudit hackera stíhaného v USA

Novinky | 27.02.09

Britské úřady ve čtvrtek oznámily, že nebudou soudit hackera, který by raději stanul před soudem doma v Británii než byl vydán do USA.

Obviněný hacker z Londýna, Gary McKinnon, prohlásil, že raději přizná svou vinu před britským soudem než aby byl vydán do americké Virginie, kde na něj bylo podáno původní trestní oznámení v listopadu roku 2002.

 

McKinnon čelí obvinění z nelegálního přístupu na počítače americké vlády a jejich poškození. Dotčená strana odhaduje škody jím způsobené nejméně na 700 000 USD a navíc ho viní z pádu důležitých vojenských sítí krátce po teroristických útocích 11.září 2001. McKinnon může být za své přečiny odsouzen až k 60 letům vězení.

 

Britská prokuratura souhlasí s americkou stranou, která požaduje vydání hackera do USA. Poškozenou stranou je to totiž především americká armáda a většina obvinění i důkazů pochází z její strany. Britské úřady tedy nevidí smysl v souzení hackera na svém území a již vydaly příkaz k jeho vydání za oceán. McKinnon se ale vydání stále silně brání a požádal o přezkoumání příkazu nejvyšší soud. Datum přezkumného řízení dosud nebylo určeno.

 


Komentáře