V budoucnu se mohou objevit hackeři, kteří se „nabourají“ do lidského mozku

Novinky |

Jeden z nových oborů výzkumu – syntetická biologie, jejímž cílem je zkonstruovat zcela nové organismy a formy života, které se nenacházejí v přírodě – může v budoucnu radikálně ovlivnit samotného člověka i celkový život na Zemi.

V budoucnu se mohou objevit hackeři, kteří se „nabourají“ do lidského mozku
Důsledky mohou být jak pozitivní, tak krajně nebezpečné. Podle některých vědců není totiž vyloučeno, že by syntetická biologie mohla stvořit nové kyberzločince – tzv. biologické hackery.

„Je to jedna z nejmocnějších technologií na celém světě. Buňky fungují jako minipočítače a DNA jako programovací jazyk,“ uvedl Andrew Hessel ze Singularity University při NASA„Syntetická biologie se v žádném případě nesmí vymknout kontrole.“ Pokud by se totiž její technologie dostala do nesprávných rukou, mohla by vzniknout naprosto šílená zbraň. Hessel soudí, že kyberzločinci by s její pomocí dokázali vytvořit mikroorganismy, jež by se uměly nabourat do lidského mozku a ovládaly jeho myšlenkové pochody. Šlo by o podobný způsob, jakým se dnes hackeři nabourají do počítačů – vyšlou do světa virus, který pak řídí celý počítač.

Znepokojeni jsou i další vědci. „Vypustíte-li do prostředí nové organismy, mohou napáchat více škody než užitku.“ varují. „Nikdo netuší, jak se takové organismy budou chovat.“ Bude-li se ale syntetická biologie vyvíjet stejným tempem jako počítačové technologie, ukáže čas. Nicméně první významné kroky už vědci udělali. Například tým odborníků vedený biologem Craigem Venterem loni v květnu oživil buňku řízenou syntetickou DNA.

Aktualitu přinesl spřízněný server ProcProto.cz o vědě a technice.


Zdroj: newsru.comÚvodní foto: © Andrea Danti - Fotolia.com

Komentáře