Uživatelé při výběru komunikačních programů sázejí na osvědčenou kvalitu

Novinky | 25.08.09

ICQ, Skype a QIP, to jsou tři nejoblíbenější komunikační programy, které se dle statistik serveru Slunečnice.cz dlouhodobě drží na prvních příčkách žebříčku stahovanosti.

ICQ, Skype a QIP jsou nejstahovanější komunikační programy

Jedním z nejpopulárnějších programů určených ke komunikaci přes síť dnes patří software ICQ 6.5. Ten byl také v červenci nejčastěji stahovaným „kecálkem" ze serveru Slunečnice.cz v kategorii Komunikační programy. Jeho stávající verze nabízí uživatelsky přívětivé prostředí, k dispozici je mimo jiné hlasová komunikace, posílání SMS, konferenční textová komunikace a řada dalších zajímavých funkcí. Česká lokalizace tohoto programu, Atlas ICQ 6.5, obsadila 3. místo.

Stříbrná příčka patří programu Skype, jehož hlavní a nejvyužívanější funkcí je telefonování. To je mezi uživateli Skype zdarma, program však nabízí také placené telefonování do tradičních pevných sítí, dále hlasové a videokonference, či zřízení hlasové schránky.

Velkým konkurentem klasického ICQ je QIP 2005 (4. místo), který však již není dále vyvíjen, pouze aktualizován při změně protokolu ICQ. Jeho nástupcem je QIP Infium (6. pozice), který umí komunikovat jak v síti ICQ, tak Jabber. Desátou příčku obsadila česká verze tohoto „kecálka", QIP Infium PafoPack.

Dalším alternativním programem pro online komunikaci je Miranda IM (7. místo). Jde o software s otevřeným zdrojovým kódem, neboli open source, vynikající především jednoduchostí, snadnou instalací a absencí reklamních sdělení. Neméně zajímavá je aplikace Jimm ICQ (9. pozice), která je určena k použití v mobilních telefonech.

Mezi chattovacími programy, které se umístily v první desítce žebříčku, svým zaměřením vybočuje software Hamachi (5. příčka), sloužící k vytvoření vlastní virtuální sítě na internetu (VPN). Díky tomu mohou jeho uživatelé mezi sebou sdílet soubory, nebo třeba hrát hry.


Komentáře