Tvůrce internetu varuje před „právem být zapomenut“

Novinky |

Tvůrce internetu Tim Berners-Lee v diskuzi na technologické konferenci uvedl, že tzv. „právo být zapomenut“, jehož se Evropané nyní mohou domáhat, je velmi nebezpečné.

Tvůrce internetu varuje před „právem být zapomenut“"Právo být zapomenut se v současné době jeví jako velmi nebezpečné," uvedl Berners-Lee na konferenci LeWeb. "Právo na to, aby uživatelé mohli přistupovat k historickým datům, je velmi důležité." Tzv. právo být zapomenut přiznal v tomto roce Evropanům Soudní dvůr EU, když rozhodl, že lidé mohou žádat webové vyhledávače o odstranění určitých dat, jež se o nich v minulosti objevila na internetu. Jak podotýkají experti, postoj Berners-Leeho je poměrně neobvyklý, jelikož "zakladatel internetu" má k podobným iniciativám většinou kladné postavení.


Jak uvedl Berners-Lee při diskuzi, je samozřejmě v pořádku, když jsou mazány z vyhledávačů nepravdivé informace, avšak informace pravdivé jsou důležité pro svobodu projevu. Soudy by se podle něj proto měly spíše zaměřovat na to, aby lidé byli chráněni před zneužitím starších informací. Na konferenci LeWeb se Berners-Lee dotkl také internetové neutrality, jejímž je velkým zastáncem, a ochrany soukromí. Berners-Lee před pětadvaceti lety vyvinul softwarové a komunikační standardy, na nichž běží současný internet. V současné době se spíše projevuje jako technologický aktivista. Je taktéž zakladatelem a ředitelem World Wide Web Consortium (W3C).

 

Zdroj: CNETÚvodní foto: © James Steidl - Fotolia.com

Komentáře