Tvůrce internetu Berners-Lee varuje před cenzurou a vládním špehováním

Novinky |

Tvůrce webu Sir Tim Berners-Lee v novém prohlášení varoval před špehováním ze strany vlád a cenzurou, jež ohrožuje demokratickou podstatu internetu.

Tvůrce internetu Berners-Lee varuje před cenzurou a vládním špehováním
Barners-Lee so rozhodl promluvit poté, co jeho World Wide Web Foundation (WWWF) vydala každoroční zprávu týkající se cenzury na internetu. Zpráva se zabývá především tím, jak internet pomáhá světu a jaký má vliv na rozvoj společnosti a její tvůrci volají po tom, aby byly přijaty právní normy přísněji upravující ochranu soukromí. „Některé vlády se bojí rozvoje sociálních médií a internetu jako takového, přičemž sílící špehování a cenzura z jejich strany ohrožuje budoucnost demokracie. Je potřeba podniknout rázné kroky k ochraně našich základních práv na soukromí a svobodu," stojí v textu.


Ze studie vyplývá, že v uplynulém roce nastal v různých zemích světa prudký rozvoj blokování webových stránek a špehování. Berners-Lee také nepříliš pozitivně promluvil na adresu technologických společností, jež spravují uživatelská data. Podle něj tyto firmy nedostatečně chrání soukromí uživatelů. Berners-Lee se již dříve pozitivně vyjádřil ke zveřejnění dokumentů Edwardem Snowdenem.

 

Zdroj: IDG News ServiceÚvodní foto: © vege - Fotolia.com

Komentáře