Turecko blokuje přístup k Wikipedii kvůli „očerňovací akci“

Novinky |

Turecká vláda zablokovala online encyklopedii Wikipedia s využitím zákona, který zakazuje přístup na weby považované za obscénní nebo ohrožující národní bezpečnost.

Turecko blokuje přístup k Wikipedii kvůli „očerňovací akci“Web Turkey Blocks uvádí, že občané země nebyli schopni přístupu k Wikipedii bez použití VPN od sobotní osmé hodiny ranní místního času.

„Po technické a právní analýze [...] bylo pro tuto webovou stránku (Wikipedia.Org) přijato správní opatření,“ uvedl ve svém prohlášení turecký telekomunikační úřad BTK.

Zákon, který cituje, blokuje weby za účelem ochrany veřejného pořádku, národní bezpečnosti nebo blahobytu veřejnosti. Státní agentura Anadolu píše, že ministerstvo dopravy, námořních záležitostí a komunikací Turecka zablokovalo web kvůli jeho článkům a komentářům, které naznačují, že Turecko je spojeno s různými teroristickými skupinami.

„Namísto koordinace proti terorismu se [Wikipedia] stala součástí informačního zdroje, který vede očerňovací kampaň proti Turecku na mezinárodní scéně,“ uvedla instituce. Blokování bylo zavedeno poté, co Wikipedia odmítla na žádost turecké vlády odstranit problematický obsah.

Turkey Blocks uvádí, že tato blokáda byla schválena prvním Trestním soudem míru v Ankaře. Někteří uživatelé spekulují, že jde o důsledek kritiky prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana na jeho stránce na Wikipedii. Co se týče blokování kompletní webové encyklopedie, řadí se Turecko po bok Číny.

V loňském roce Turecko zablokovalo přístup k několika webům a on-line službám včetně Dropboxu, Microsoft OneDrive, Google Drive a Githubu, protože se snažilo zastavit šíření téměř 60 000 ukradených vládních e-mailů.

V prosinci 2016 došlo k zásahu proti uživatelům VPN, který vedl k zablokování anonymizační sítě Tor. Twitter, Facebook a YouTube byly zablokovány několikrát a mnohé protivládní stránky jsou permanentně nepřístupné.

Zdroj: Techspot.comÚvodní foto: © jamdesign - Fotolia.com

Komentáře