Trh s PC se propadl na rekordní dno

Novinky |

Rok 2015 nebyl pro trh s počítači tím úplně nejlepším. A jak vyplývá z nových statistik zveřejněných firmami IDC a Gartner, o moc lépe to nevypadalo ani v prvním čtvrtletí tohoto roku.

Trh s PC se propadl na rekordní dnoPodle Gartneru se globální trh s počítači v prvním čtvrtletí tohoto roku propadl o 11,5 % na 60,6 milionu kusů, Gartner pak ve stejném období zaznamenal 9,6% propad na 64,8 milionu kusů. Ať tak či onak, v prvním čtvrtletí tohoto roku se prodalo méně než 65 milionů kusů počítačů vůbec poprvé od roku 2007. Podle Gartneru mezi pět největších prodejců PC na světě patří Lenovo, HP, Dell, Asus a Apple. Nejhůř se meziroční propad v prvním čtvrtletí dotkl HP (o 9 %), přičemž jedinými dvěma společnostmi, které meziročně prodeje navýšily, byly Asus a Apple (o 1,5, respektive 1 %).

Podle IDC pak byla situace na globálním trhu v prvním čtvrtletí ještě horší a propadu doznaly tržby všech pěti firem. Na druhou stranu jak Gartner, tak IDC předpovídají, že se v tomto roce trend obrátí a trh s počítači začne opět růst. Tím hlavním důvodem má být postupné nasazování Windows 10 firemními zákazníky.

 

Zdroj: IDG News ServiceÚvodní foto: © baurka - Fotolia.com

Komentáře