Trh s PC neočekávaně rostl, díky strachu z cel i přechodu z Windows 7

Novinky |

Globální trh s PC těžil z vyššího počtu procesorů Intel i přechodu z Windows 7, díky čemuž zaznamenal vyšší než očekávaný 4,7procentní meziroční růst. Přispěl k tomu i americký prezident.

Trh s PC neočekávaně rostl, díky strachu z cel i přechodu z Windows 7Celkově bylo podle analytické firmy IDC ve druhém čtvrtletí prodáno 64,858 milionu počítačů. Rok předtím byla na první příčce mezi výrobci společnost HP, jenže 18,2procentní meziroční růst teď na její místo vystřelil čínské Lenovo.

Růst může být částečně přisuzován strachu z cel, který výrobce PC přiměl k tomu, aby dostali počítače z Číny před jejich zavedením a naplnili tak distributorský kanál. Ale byly tu i další dva faktory. Tím prvním byla schopnost Intelu dodávat na trh mikroprocesory bez přerušování dodávek, tím druhým pak končící podpora operačního systému Windows 7 v lednu 2020. Právě tato záležitost tlačí korporace, aby investovaly do nových podnikových PC.

Konkrétně hrozba cel přispěla k „umělému nafouknutí trhu PC v průběhu druhého čtvrtletí,“ říká Jitesh Ubrani, manažer výzkumu Mobile Device Trackers společnosti IDC.

Lenovo drželo ve druhém kvartálu celosvětově podíl 25,1 % (16,3 milionu PC). Následovalo HP s podílem 23,7 %, Dell (17,9 %), Acer (6,6 %) a Apple (6,3 %).

Gartner do své studie nezahrnuje Chromebooky, a tak podle něj rostl trh PC jen o 1,5 % na 62,97 milionu kusů.

Zdroj: PCWorld.comÚvodní foto: © Jacek Chabraszewski - Fotolia.com

Komentáře