Toshiba bude prodávat SSD disky, jimiž jsou vybaveny nové notebooky MacBook Air

Novinky | 11.11.10

Moduly o kapacitách 64GB, 128GB nebo 256GB nezaberou více místa, než klasická operační paměť.

Miniaturní SSD disky, jež Apple použil jako paměťová úložiště ve svých nových ultratenkých noteboocích MacBook Air, budou samostatně k dostání. Jejich výrobcem je totiž japonská společnost Toshiba, jež se chystá tyto miniaturní paměťové moduly uvést na trh pod příznačným označením Blade X-Gale.

SSD moduly s MLC NAND čipy budou k dostání v 64GB, 128GB a 256GB verzích, přičemž první dvě zmíněné dosahují tloušťky pouhých 2,2 mm (256GB modul je o 1,5 mm tlustší). Díky těmto parametrům se mohou moduly pochlubit o 42% nižší tloušťkou, než jaké dosahují klasické mSATA SSD disky. Výrobce dále uvádí, že maximální rychlost při sekvenčním čtení dosahuje hodnoty 220 MB/s, respektive 180MB/s při sekvenčním zápisu, a co se týká připojení, disky budou využívat rozhraní SATA.

Jak už velikost SSD disků napovídá, tyto produkty jsou cíleny na trh mobilních zařízení (kam se řadí především netbooky, tablety, mininotebooky, apod.), kde nízké rozměry a hmotnost představují jeden z nejvýznamnějších parametrů. Majitelé nových MacBook Air takto navíc získají možnost upgradu svých zařízení, ačkoliv se spekuluje o možnosti porušení záručních podmínek při rozebírání těchto notebooků.

Bližší hardwarové specifikace SSD disků Blade X-Gale můžete nalézt například zde.


Komentáře