Tisíce lidí žalují Facebook ve Vídni

Novinky |

Více než 17 000 lidí se připojilo ke skupinové žalobě australského studenta práv na Facebook kvůli porušování ochrany soukromí.

Tisíce lidí žalují Facebook ve Vídni
Šestadvacetiletý Max Schrems vyzval celou miliardu uživatelů Facebooku, aby se připojili k jeho žalobě podané u soudu ve Vídni. Odezva na jeho výzvu byla podle Schremse "obrovská, mnohem větší, než čekal". Většina žalobců, kteří se připojili k žalobnímu návrhu, byla z Evropy. Schrems požaduje náhradu škody ve výši 500 euro na uživatele za porušování soukromí, které Facebook prováděl ve spolupráci s americkou NSA. Ta v rámci programu PRISM získávala osobní data uživatelů Facebooku a dalších webových služeb.


Kromě toho Schrems žádá o předběžné opatření. Někteří účastníci žaloby podle Australana dokonce darují peníze na financování celého sporu. "Je dobré vidět, že pro většinu lidí tato žaloba není otázkou peněz, ale jde jim o ochranu svého soukromí," uvedl Schrems. K žalobě se lze připojit skrze www.fbclaim.com za použití přihlašovacích údajů k Facebooku. Facebook čelí kritice ohledně ochrany soukromí uživatelů již delší dobu - v současné době je mimo jiné vyšetřován regulačním úřadem ve Velké Británii.

 

Zdroj: ReutersÚvodní foto: © Gina Sanders - Fotolia.com

Komentáře