Švédský pirát dostal pokutu 13 milionů korun za sdílení jednoho torrentu s filmem

Novinky |

Bývalý moderátor portálu swebits.org dostal od švédského soudu pokutu ve výši 652 000 dolarů (v přepočtu cca 13 milionů korun) za sdílení kopie filmu Beck - Buried Alive.

Švédský pirát dostal pokutu 13 milionů korun za sdílení jednoho torrentu s filmemInformaci přinesl portál Torrent Freak s tím, že jde o zatím nejvyšší pokutu, která kdy za ilegální sdílení nějakého švédského filmu byla udělena. Podle právníka organizace Rights Alliance, jež se zabývá bojem proti počítačovému pirátství, jde o ekvivalent částky, již by si filmové studio účtovalo za zpřístupnění filmu zdarma uživatelům na internetu. K výši pokuty navíc paradoxně přispěla špatná kvalita záznamu, jelikož tak podle právníka byla poškozena reputace filmu.


Osmadvacetiletý muž, jehož jméno není známo, byl vlastníky autorských práv označen za „nejhoršího švédského piráta všech dob." Mezi lety 2008 a 2011 nahrál celkem 508 filmů a televizních pořadů a kromě pokuty tak dostal ještě podmínečný trest a 160 hodin veřejně prospěšných prací za další filmy. Místní pirátská strana se proti rozhodnutí samozřejmě ostře postavila a žádá o změnu potřebné legislativy. „Soud tvrdí, že Swebits je součástí organizovaného zločinu, to snad ne !!," uvedl v tweetu Peter Sunde, spoluzakladatel The Pirate Bay.

 

Zdroj: TechpostÚvodní foto: © Gina Sanders - Fotolia.com

Komentáře