Superpočítač zasáhne do boje s povodněmi

Novinky | 24.01.10

Český hydrometeorologický ústav dostane nový počítač za 60 milionů, který má pomoci při předpovídání bleskových povodní.

ČHMÚ má novou zbraň proti povodním

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) bude v následujícím půl roce spouštět systém poháněný novým superpočítačem, který pomůže přesněji předpovídat počasí. Díky lepší identifikaci aktuální polohy bouřek a prognózování jejich dalšího pohybu a intenzity budou moci meteorologové rychleji upozornit na blížící se bleskové povodně, které jsou v našich zeměpisných šířkách nejnebezpečnějším přírodním živlem. Výstraha před blížící se povodní tak může přijít až o dvě hodiny dříve než doposud.

Rozlišení předpovědního modelu ALADIN, který používají čeští meteorologové, se zvýší díky novému superpočítači dvojnásobně. "To, co dneska dovedeme předpovědět celkem dobře na šest hodin dopředu, tak se nám vlastně prodlouží doba toho výhledu o kousek dál," popsala pro ČTK výhody použití nového počítače Radmila Brožková z ČHMÚ.

Zatím byla dokončena první část instalace nového počítačového systému, která bude pokračovat až do poloviny letošního roku. Celý projekt bude stát na 60 milionů korun bez daně, celých 85 procent nákladů však pokryjí prostředky z fondu EU na ochranu životního prostředí.


Komentáře