Stálý dozor EU nad Microsoftem končí

Novinky | 08.03.09

Evropská komise se rozhodla ukončit trvalý dohled, který byl nad softwarovým gigantem ustanoven již v roce 2004 kvůli neposkytování informací o svých programech vývojářům jiných firem.

MIcrosoft již nebude pod trvalým dohledem

 

Evropský antimonopolní regulátor vůbec poprvé omezuje své tažení proti Microsoftu, který byl v posledních letech několikrát potrestán za porušování pravidel hospodářské soutěže Evropské unie. Důvodem prvního vstřícného kroku vůči Microsoftu za poslední léta jsou dle eurokomisařů „změny v chování Microsoftu, zvýšené možnosti třetích stran uplatňovat svá práva přímo u národních soudů a zkušenosti získané od přijetí rozhodnutí z roku 2004“.

 

V letech 2004 až 2008 byl Microsoft celkem třikrát pokutován evropskou komisí za porušování pravidel hospodářské soutěže a neplnění nařízení EU. Celkový součet pokut má za výsledek astronomickou částku 1,7 miliard euro.

 

Hlavním problémem byla neochota Microsoftu poskytovat klíčové informace o svém softwaru jiným firmám, které tak nemohly vyvíjet programy dostatečně kompatibilní s Windows. Pokud Microsoft informace poskytl, žádal za ně nepřiměřeně vysoké licenční poplatky. To se nyní výrazně změnilo, což vedlo EU ke zmírnění dohledu nad Microsoftem.

 

Avšak zároveň stále probíhá spor kvůli integrování Internet Exploreru přímo do operačních systému Windows, což výrazně nabourává zásady čisté konkurence na trhu s internetovými prohlížeči. Budeme si muset počkat na to, zda bude postup EU vůči Microsoftu v tomto případě stejně efektivní jako v minulých letech.

 


Komentáře