Soud: Google není zodpovědný za obsah vyhledaných stránek

Novinky | 21.07.09

Vrchní soud v Londýně zamítl žalobu na společnost Google týkající se jeho podílu na urážlivém obsahu některých stránek, které mohou být součástí výsledků vyhledávání na Googlu.

Vrchní soud v Londýně zbavil Google odpovědnosti za obsah vyhledaných odkazů

 

Žalobu na Google podala organizace Metropolitan International Schools zastupující řadu vzdělávacích institucí z několika zemí. Jejím obsahem bylo nařčení ze zodpovědnosti společnosti Google za obsah stránek zobrazených v jeho vyhledávači. Konkrétně se organizaci nelíbily hanlivé komentáře objevující se na zpravodajských serverech, fórech a nejednom blogu. Google pak měl nést za jejich obsah stejnou zodpovědnost jako by ho sám publikoval. To však britský Vrchní soud jednoznačně zamítl. Soudce David Eady prohlásil, že Google nemůže být považován za původce urážlivých slov a vět a přístup k ním pouze usnadňuje, což v tomto případě nelze považovat za trestné.

Jde o zlomový moment pro všechny internetové vyhledávače, protože vůbec poprvé v historii padl rozsudek nad jejich zodpovědností za vyhledaný materiál. Minimálně ve Velké Británii se nyní všem majitelům vyhledávacích nástrojů a služeb značně ulevilo, jelikož by jim zde již z tohoto hlediska nemělo do budoucna hrozit žádné nebezpečí.

 

 


Komentáře