Sledujte na webu: Dokončení vesmírné stanice ISS

Novinky | 21.02.10

Posádka raketoplánu Endeavour v uplynulém týdnu dopravila na oběžnou dráhu poslední velké části mezinárodní vesmírné stanice ISS.

Vesmírná stanice ISS byla dokončena

Americký raketoplán Endeavour by měl dnes přistát na Floridě a uzavřít tak až doposud úspěšnou misi, která v podstatě dokončila výstavbu mezinárodní vesmírné stanice ISS. Ve vesmíru zůstala pětice astronautů - dva Američané, dva Rusové a Japonec. Další šestice vesmírných cestovatelů se právě vrací zpět na Zemi.

Endeavour dopravil na oběžnou dráhu moduly Cupola a Tranquility, poslední velké díly ISS. Cupola je novou vyhlídkovou části vesmírné stanice, která má sedm oken a dává astronautům možnost 360stupňového rozhledu do Vesmíru. Jde o vůbec největší plochu oken, jakou kdy lidstvo vybudovalo ve vesmíru. Tranquility má vesmírné posádce vylepšit kvalitu života na oběžné dráze. Modul je totiž vybaven cvičebními stroji a dalším prospěšným vybavením včetně nových toalet.

Přestože NASA plánuje k ISS ještě další čtyři cesty, hlavní části vesmírné stanice jsou již hotovy. Celý projekt si od svého začátku v roce 1998 vyžádal 100 miliard dolarů. Na jeho financování se podílelo 16 států.

Sestřih momentů z dokončení vesmírné stanice ISS můžete shlédnout zde.


Komentáře