Skype původně neměl být určen pro volání

Novinky |

Oblíbená aplikace Skype podle nových odhalení jeho zakladatelů původně vůbec neměla být určena pro volání přes internet, ale pro sdílení dat.

Skype původně neměl být určen pro voláníSkype je nejpoužívanějším programem pro VoIP na světě a je těžké si představit, že by mohl být určen k něčemu jinému. Společnost však nyní odhalila, že hlasové služby nikdy neměly být primární funkcí Skypu - tou mělo být sdílení dat po Wi-Fi. "Původní nápad byl vyvinout síť na sdílení dat pro bezdrátové síťi a na ní poskytovat různé telekomunikační funkce," uvedl Jaan Tallinn ze Skypu.


Změna plánu nastala, když se P2P síť Kazaa, již spoluzakladatelé Skypu také vlastnili, dostala do problémů s porušováním autorských práv. Po provedení průzkumu trhu pak Tallinn a jeho kolegové zjistili, že vlastně neexistuje žádná kvalitní služba pro VoIP, a tak se rozhodli ji vytvořit. Zároveň se spoluzakladatelé mezi sebou dohodli, že funkci sdílení dat u Skypu vypustí do té doby, než budou vyřešeny právní problémy u služby Kazaa. Miniprojekt Skype následně překonal všechna očekávání a v současné době má přes 600 milionů uživatelů.

 

Zdroj: TechspotÚvodní foto: © Gunnar Assmy - Fotolia.com

Komentáře