Samsung NX100 - hybridní kompaktní fotoaparát

Novinky | 19.09.10

Společnost Samsung dnes uvádí na trh fotoaparát Samsung NX100 – bezzrcadlový fotoaparát vybavený objektivem s i-Function.

Uvedení modelu NX100 na trh následuje po NX10, což byl první hybridní kompakt Samsung se snímačem formátu APS-C. NX100 sdílí s NX10 technologie, mezi něž patří např. snímač formátu APS-C nebo 3palcový displej AMOLED. Technologie i-Function umožňuje uživatelům ovládat fotoaparát prostřednictvím objektivu. NX100 se také může pochlubit citlivostí ISO, která byla za účelem focení momentek zvýšena na hodnotu až 6400.
Objektivy jsou vybaveny tlačítkem i-Function, které uživatelům umožňuje listovat možnostmi manuálního nastavení, a zaostřovacím kroužkem, s jehož pomocí lze měnit hodnoty jednotlivých parametrů.Vzhledem k tomu, že typický uživatel má při fotografování většinou tendenci uchopit fotoaparát jednou rukou za objektiv, umožňuje nový systém ovládání fotografům prostřednictvím tlačítka i-Function měnit nastavení přístroje levou rukou bez nutnosti spouštět fotografovaný objekt z hledáčku přístroje. Uživatelé mohou použitím tlačítka i-Function společně se zaostřovacím kroužkem přecházet mezi nastavením rychlosti závěrky, clony, EV, vyvážením bílé a nastavením citlivosti ISO.

Režim priority objektivu nabízí možnosti nastavení scény optimalizované pro právě používaný objektiv – například pokud k fotoaparátu připojíte širokoúhlý „krajinářský“ objektiv, přístroj se okamžitě přepne do režimu pro fotografování krajiny. Pokud uživatel nasadí jiný specializovaný objektiv, fotoaparát rozpozná typ objektivu a automaticky zvolí nastavení nejlépe odpovídající připojenému objektivu. Tato poslední zmiňovaná funkce bude v budoucnu fungovat ve spojení se speciálními objektivy značky Samsung.

Inovace nabízené NX100 se neomezují jenom na objektiv – také fotoaparát samotný nabízí kreativní funkci uváděnou pod názvem „Smart Filter“ (chytrý filtr). V režimu prohlížení fotografií mohou uživatelé aplikovat sedm různých filtrů včetně vinětace, změkčení, rybího oka nebo miniatury.

NX100 dále podporuje videozáznam v rozlišení HD 720p, novinka nabízí také režim „Sound Picture“ (obraz se zvukem), který umožňuje k pořizovanému snímku zaznamenat i zvukový doprovod. NX100 je rovněž vybaven funkcí ultrazvukového čištění, která dokáže z objektivu před fotografováním odstranit prachové částečky.

Při uvedení fotoaparátu na trh bude k dispozici kompaktní objektiv se zoomem s rozpětím ohniskových vzdáleností 20-50 mm, brzy poté bude na trh uveden malý a lehký širokoúhlý plochý objektiv (Pancake) s ohniskovou vzdáleností 20 mm. V první polovině roku 2011 budou k dispozici dva další speciální objektivy – objektiv Macro s ohniskovou vzdáleností 60 mm a Super Zoom s rozsahem 18-200 mm. V druhé polovině roku bude tento sortiment rozšířen ještě o další tři objektivy s ohniskovými vzdálenostmi 16 mm, 85 mm a 16-80 mm. K systému NX bude dodáváno také další příslušenství včetně elektronického hledáčku, blesku a GPS modulu umožňujícího zaznamenat vaši přesnou geografickou polohu.

V České republice je k dispozici od září 2010 za doporučenou MOC 13.490,- Kč včetně DPH (v setu se základním objektivem 20-50 mm).


Komentáře