Regulace cen SMS a datových toků z mobilů v rámci EU vstupují do legislativního procesu

Novinky | 26.03.09

Evropská komise tlačí mobilní operátory ke snížení svých cen za posílání textových zpráv a surfování na internetu v mobilu. Všechny členské státy musí však s navrhovanou regulací souhlasit.

EU projednává další regulace cen mobilních operátorů

 

Podle návrhu regulačního opatření, které musí být přijato všemi členskými státy Evropské unie, než započne jeho právní platnost, nesmí uživatelé mobilních telefonů platit za odeslání textové zprávy více než 0,11 euro (3 Kč). Aktuální maximum činí 0,49 euro (13,3 Kč), což znamená více jak čtyřnásobné nucené snížení cen pro některé mobilní operátory. Pokud jde o přenos dat, tak bude od července 2009 maximální cena za 1MB 1 euro (27,2 Kč). O rok později v červenci 2010 by měla být cena ještě snížena na 0,8 euro (21,8 Kč) za přenos 1MB dat.

 

Navrhované regulační opatření navíc prodlužuje již fungující omezení cen volání v rámci EU až do června 2012 a navíc žádá, aby uživatelé, kteří překročí limit 50 euro za měsíc, byli automaticky odstřiženi od surfování na internetu svými operátory.

 

S navrhovanými regulacemi samozřejmě nesouhlasí zástupci mobilních společností, ale dá se očekávat, že na jejich námitky nebude při přijímání dalších regulací brán příliš velký zřetel.

.  


Komentáře