Ředitel FBI vystoupil proti lepšímu šifrování operačních systémů

Novinky |

Ředitel FBI James Cowey veřejně vystoupil proti snahám Apple, Googlu a dalších technologických firem nabídnout na smartphonech co nejlepší šifrování.

Ředitel FBI vystoupil proti lepšímu šifrování operačních systémůCowey je zesíleným šifrováním mobilních operačních systémů "velmi znepokojen", jelikož lepší šifrování může hrát do karet teroristickým organizacím. Cowey v oficiálním prohlášení uvedl, že když technologické firmy do světa hlásají, že do jejich smartphonů nepronikne nikdo včetně FBI a dalších vládních agentur, je to jako kdyby říkaly "kupte si náš telefon a úřady na vás budou krátké". Coweyho slova přicházejí po vydání iOS 8, který vůbec poprvé nabízí šifrování, jež ani samotný Apple nedokáže rozkódovat - i kdyby mu to přikázala vládní agentura. Podobné šifrování podle svých slov plánuje do nového OS AndroidL integrovat i Google.


Nové šifrovací metody tak mohou "poškodit FBI a velmi této agentuře ztížit vyšetřování závažných zločinů". I když je zachování soukromí důležité, podle Coweyho by FBI měla mít za speciálních podmínek přístup k datům umožněn. Pravdou však je, že technologické společnosti pouze reagují na zprávy z uplynulých měsíců a let, podle kterých americké vládní agentury přistupovaly v uživatelským datům v mnohem větší míře, než by bylo záhodno.

 

Zdroj: TechspotÚvodní foto: © agsandrew - Fotolia.com

Komentáře