Původní počítač Apple-1 by se mohl vydražit za více než 10 milionů korun

Novinky |

Plně funkční počítač od Apple, který spoluzakladatel Apple Steve Jobs osobně prodal v roce 1976 v garáži svých rodičů, bude v prosinci vydražen v aukci. Očekávaná cena? Přes 500 000 dolarů.

Původní počítač Apple-1 by se mohl vydražit za více než 10 milionů korunTzv. "Ricketts Apple-1 PC" pojmanované po svém původním vlastníkovi Charlesovi Rickettsovi, bude draženo 11. prosince a jde o jediný známý počítač Apple-1, který prodával přímo (tenkrát jedenadvacetiletý) Jobs. "Všechno to začalo s Apple-1 a to s tímto konkrétním modelem. Když vidíte dítě, které si hraje s iPadem a iPhonem, jen málo lidí napadne, že to začalo s Apple-1," uvádí aukční síň Christies, která počítač bude dražit, na svém webu. "Jde o zařízení, které způsobilo digitální revoluci."


Počítač prodává Rober Luther, jenž jej koupil v roce 2004. Očekává se, že cena se vyšplhá nad 500 000 dolarů (v přepočtu deset milionů korun). Minulý měsíc organizace Henryho Forda zaplatila v aukci 905 000 dolarů (dvacet milionů korun) za jeden z několika zbylých počítačů Apple-1. Podle odhadů je na světě již jen méně než 50 kusů původních Apple-1, přičemž vyrobeny jich byly stovky.

 

Zdroj: ReutersÚvodní foto: apple

Komentáře