Proruští hackeři vyřadili z provozu web německé vlády

Novinky |

Webové stránky německé vlády včetně stránek kancléřky Angely Merkelové se v týdnu staly předmětem kybernetického útoku hackerů, kteří požadují, aby Berlín přestal podporovat ukrajinskou vládu.

Proruští hackeři vyřadili z provozu web německé vládyJde o vůbec první úspěšný útok hackerů na webové stránky německé vlády, které podle tamní špionážní služby čelí asi třem tisícovkám podobných útoků denně. Podle vyjádření německé vlády je na její webové stránky denně prováděno pět ze zmíněných tří tisíc útoků hackery ze zahraničních špionážních služeb. Středeční kybernetický útok, který vyřadil z provozu také stránky ministerstva zahraničí, přišel jen krátce poté, co se ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk sešel s německým prezidentem Joachimem Gauckem. Jaceňuk se má ve čtvrtek setkat ještě s Merkelovou. Německo je podpůrcem Kieva již od počátku sporu o Krym.


Odpovědnost za kybernetický útok proti webu německé vlády přiznala skupina s názvem CyberBerkut. Berkut je přezdívka pro speciální síly bývalého ukrajinského proruského prezidenta Viktora Janukoviče, které měly rozhánět protesty v Kievě v únoru minulého roku. Na stránkách www.cyber-berkut.org se objevilo prohlášení, podle kterého "CyberBerkut zablokoval stránky německé kancléřky a Bundestagu (spodní komory parlamentu)". Toto tvrzení však nebylo možné nezávisle ověřit. "Apelujeme na německou vládu, aby přestala financovat a politicky podporovat zločinný režim v Kyjevě," stojí dále na webu.

 

Zdroj: ReutersÚvodní foto: © agsandrew - Fotolia.com

Komentáře