Přechod na IPv6 je nevyhnutelný, Evropa rozděluje své poslední IPv4 adresy

Novinky |

Regionální registrátor pro Evropu a Blízký východ RIPE NCC v pátek oznámil, že začal distribuovat IPv4 adresy ze svého posledního /8 bloku. Každý místní poskytovatel internetu dostane už pouze 1024 adres.

Přechod na IPv6 je nevyhnutelný, Evropa rozděluje své poslední IPv4 adresy
Regionální registrátor (RIP) RIPE NCC přibil minulý pátek další hřebíček do rakve dosluhujícímu internetovému protokolu IPv4. Oznámil veřejnosti, že mu zbývá poslední blok IPv4 adres o velikost /8. K dispozici tedy Evropě a Blízkému Východu zbývá 2^24 (necelých 16,8 milionu) adres. Z pravidel organizace RIPE NCC pak dále vyplývá, že může každý lokální internetový registrátor (LIR) požádat pouze o posledních 1024 IPv4 adres nezávisle na tom, kolik jich ve skutečnosti potřebuje.  Pro získání posledního balíku adres navíc platí podmínka, že musí LIR souběžně provozovat adresy IPv6.

Sám registrátor RIPE NCC obdržel poslední balík IPv4 adres loni v únoru. Centrální registrátor IANA tehdy rozdělil svých posledních 5 IPv4 bloků o velikosti /8 všem světovým RIP. Evropa přitom není první, komu adresy došly. Stejný problém oznámila organizace  APNIC, RIP pro Asii a Pacifik, již v dubnu loňského roku.

O alarmujícím nedostatku adres IPv4 se přitom mluví již několik let a postupně se celosvětově podnikají kroky pro přechod na nový protokol IPv6. Ten přináší oproti IPv4 množství změn, avšak z hlediska počtu přidělitelných adres je významný především fakt, že jsou adresy IPv6 128bitové, počet možných kombinací je tedy 2^128. Výsledkem je 39místné číslo, jež by mělo zajistit permanentní dostatek adres.

Vhledem k současné situaci budeme o IPv6 slýchávat stále častěji. Jedním z posledních významných dnů nadcházejícího protokolu byl 6. červen, kdy během akce World IPv6 Launch zpřístupnily své webové stránky přes IPv6 tisíce webů.

 

Zdroj: Ripe.netNetworkworld.comÚvodní foto: © Torbz - Fotolia.com

Komentáře