Polovina Čechů se přiznala k softwarovému pirátství

Novinky |

Podle průzkumu zaměřeného na softwarové pirátství, jehož výsledky dnes zveřejnilo sdružení BSA, se k pravidelnému užívání nelegálního softwaru přiznalo 47 % českých respondentů.

Polovina Čechů se přiznala k softwarovému pirátství
Mezinárodní protipirátské sdružení Business Software Aliance zveřejnilo výsledek průzkumu agentury Ipsos Public Affairs, jež zkoumala míru softwarového pirátství ve 32 zemích světa. Téměř polovina Čechů v domácnostech i firmách vědomě užívá nelegální software, což naši zemi nestaví do nejlepšího světla, nicméně české pirátství v celosvětovém měřítku představuje stále „pouhý“ průměr.

„Software si pirátsky obstarává 47 procent tuzemských uživatelů, z toho 10 procent vždy nelegálně a 37 procent většinou nelegálně,“ shrnul závěry studie tiskový mluvčí organizace BSA Jan Hlaváč. Ve srovnání s ostatními zeměmi představuje míra softwarového pirátství v České republice průměrnou hodnotu. Nejlépe si obecně vedly země západní a severní Evropy jako Německo, Francie či Švédsko s hodnotami nepřesahujícími 30 %, Amerika a Jihoafrická republika. Pomyslnou pirátskou trofej naopak třímá Čína s 86% podílem uživatelů nelegálního softwaru.

„Studie zjistila, že výrazná většina softwarových pirátů v rozvojových zemích se nesprávně domnívá, že ony typicky nelegální způsoby získávání softwaru jsou ve skutečnosti legální. Zároveň jsou přesvědčeni, že softwarové pirátství je něco běžného a že pravděpodobnost přistižení je malá,“ dodává Jan Hlaváč.

Podle posledních analýz sdružení BSA je v českých počítačích aktuálně instalováno 36 % nelegálního softwaru, což pro vývojáře a distributory představuje ušlý zisk ve výši 3,7 miliard korun.

 

Úvodní foto: © pzAxe - Fotolia.comÚvodní foto: © pzAxe - Fotolia.com

Komentáře