Panasonic vydal chytré TV s Firefox OS

Novinky |

Společnost Panasonic uvedla v Evropě na trh nové chytré televizory řady Viera, které běží na operačním systému Firefox OS. Ten byl doposud k vidění pouze u levných smartphonů a tabletů.

Panasonic vydal chytré TV s Firefox OSU chytrých televizorů výrobci v současné době používají hned několik operačních systémů. Smart TV od Samsungu například běží na jeho vlastní platformě Tizen, LG má WebOS a u dalších výrobců se můžeme setkat s různými mutacemi Linuxu. Firefox OS byl vydán v dubnu roku 2013 jako alternativa pro Android a iOS u levnějších chytrých telefonů. Platforma je založená na Linuxu a podle Mozilly byla navrhnuta tak, aby „dokázala využít pokročilé webové technologie“.


I když cílem Mozilly je vytvořit alternativu pro dominantní mobilní operační systémy, které jsou v současné době na trhu (tedy Android a iOS), Firefox OS se zatím neuchytil tak, jak si organizace představuje. Jak uvedla v březnu Annette Zimmermannová ze společnosti Gartner, z 1,2 miliardy smartphonů prodaných v roce 2014 byl Firefox OS nainstalován na pouhých dvou milionech z nich. Telefony s operačním systémem od Mozilly navíc v roce 2014 vyráběly pouze tři firmy, které nepatří k lídrům na trhu, a to ZTE, Huawei a Alcatel. Firefox OS pohání televizory Panasonic CR850, CR730, a CX800.

 

 

Zdroj: CNETÚvodní foto: Mozilla

Komentáře