Objem firemních dat neustále narůstá

Novinky | 02.11.09

Příští rok se bude celosvětový objem elektronicky uchovávaných informací rovnat sloupci knih, který dosáhne od Slunce na Pluto a zpět.

Objem firemních dat neustále narůstá


Tuzemské firmy se začínají utápět ve velkém množství elektronických dat, vyplývá z analýzy technologických společností EMC a S&T CZ. Nejen velké firmy, ale i ty menší se začínají pomalu ztrácet v datech, která za léta provozu nashromáždily. Průměrná firma o 50 zaměstnancích údajně ročně vyprodukuje 2 TB dat, což představuje zhruba 40 GB dat na uživatele. Podle analytiků společnosti IDC se objem ukládaných digitálních informací každé čtyři roky zpětinásobí. Stále častější otázkou proto je: Kam všechna ta data ukládat a jak je efektivně zálohovat?

Lékem na záplavu dat může být odstranění duplicitních, tedy nadbytečných kopií dat – provést takzvanou deduplikaci dat. Běžně jde o soubory či části souborů uložené na disku vícekrát – například kvůli chaosu ve firemní síti či nevhodnému způsobu zálohování dat. Data „nafukují“ nikoli nadbytečné kopie souborů, ale kopie jednotlivých částí souborů – číslicových bloků –, které se v souborech opakují.Komentáře