NSA pracuje na kvantovém počítači

Novinky |

Americká Národní bezpečnostní agentura (NSA) pracuje na speciálním počítači, který bude schopen prolomit prakticky jakékoli šifrování dat.

NSA pracuje na kvantovém počítačiPodle listu Washington Post, který se odkazuje na dokumenty zveřejněné Edwardem Snowdenem, bylo do projektu s názvem Penetrating Hard Targets investováno již osmdesát milionů dolarů. V rámci projektu je vyvíjen takzvaný kvantový počítač, který pracuje mnohem rychleji než tradiční přístroje. Zatímco tradiční počítače pracují s bity, jež obsahují jedničky nebo nuly, kvantový počítač funguje na bázi kvantových bitů, které obsahují naráz jedničku i nulu. Takový počítač je schopný provádět i komplexní kalkulace v řádu několika minut a je tedy vhodný k dešifrování i těch nejdelších šifrovacích klíčů (256 a více bitů).


Dle informací listu NSA svůj vývoj provádí ve velkém hlídaném komplexu, uvnitř něhož se nacházejí tzv. Faradayovy klece, jež zamezují úniku či vniku elektromagnetické energie. I když podle zveřejněných dokumentů bude NSA vývoj kvantového počítače trvat ještě řadu let, již nyní je jasné, že zařízení bude schopné prolomit téměř všechny formy šifrování, jež jsou v současné době využívány vládami i soukromými organizacemi na celém světě.

 

Zdroj: TechspotÚvodní foto: pcworld.com

Komentáře