Nový Zéland zakázal softwarové patenty

Novinky |

Zákon zakazující softwarové patenty, který byl přijat minulý týden na Novém Zélandu, byl označen jako „vítězství selského rozumu“.

Nový Zéland zakázal softwarové patentyTrvalo to pět let, ale nakonec se změny patentové legislativy staly zákonem. Patentový zákon, „the Patents Bill“, prošel 28. srpna třetím čtením. Pro bylo 117 poslanců, proti čtyři, hlasování se zdržely Maorská strana a strana Mana. Zákon byl představen novozélandskými Labouristy v roce 2008.

Zákon byl několikrát odložen, naposledy proto, že ministr obchodu Craig Foss navrhl změny, aby uklidnil obavy z toho, že by zákon mohl odporovat konvencím Světové obchodní organizace. Na konec doložky byla totiž přidána slova, která udávají, že počítačový program není patentovatelným vynálezem.

Patentový systém nefunguje u softwaru, protože je pro společnosti produkující technologie téměř nemožné vytvořit nový software bez porušení některého ze stovek tisíc sofwarových patentů, které existují.

Podle šéfa Institutu IT profesionálů Paula Matthewse byly obavy IT odvětví vyslyšeny a zákaz patentů je tak vítězstvím selského rozumu.

 

Zdroj: IDG News ServiceÚvodní foto: © Gor Grigoryan - Fotolia.com

Komentáře