Nový software od IBM rozšíří možnosti bezdrátových senzorových sítí

Novinky | 20.06.10

Společnost IBM představila novou sadu nástrojů pro vývoj softwaru, která pomůže využívat senzory a digitální zařízení k návrhu a tvorbě inteligentních produktů a systémů.

Nová sada nástrojů pro vývoj softwaru (SDK), vytvořená IBM, byla nazvána Mote Runner a klade si za cíl zjednodušit programování a využívání bezdrátových senzorových sítí. Mote Runner poskytuje programátorům platformu pro připojení senzorů a ovládacích členů v rámci bezdrátových senzorových sítí (WSN). Bezdrátové mikrosenzory – jinak také uzly senzorových sítí – shromažďují takové informace jako je třeba teplota, pohyb či množství světla a naměřené hodnoty přenášejí v bezdrátové síti.

V běžné praxi může Mote Runner pomoci například společnosti pro správu budov s nasazením senzorů ve výškové budově. Tato technologie umožní:
•    vyvinout aplikace pro senzory monitorující vybavení budov, teploty v místnostech, rozvody vody atd.;
•    simulovat, kde mají být senzory v budově rozmístěny, a vyzkoušet, jak budou komunikovat;
•    vzdáleně přeprogramovat senzory rozmístěné po celé budově.

Vědci IBM Research vytvořili Mote Runner jako  prostředí pro běh aplikací, které lze používat s širokou řadou typů bezdrátových mikrosenzorů a programovat ve standardních objektově orientovaných programovacích jazycích. Zároveň vytvořili vývojové a integrační nástroje pro tvorbu a správu aplikací pro bezdrátové senzorové sítě.

Sada nástrojů pro vývoj softwaru Mote Runner je k dispozici zdarma pro nekomerční využití univerzitami a studenty a jako 90denní zkušební verze pro podnikové uživatele na webu IBM alphaWorks – www.alphaworks.ibm.com/tech/moterunner. IBM rovněž poskytuje na webu IBM alphaWorks bezplatnou podporu.


Komentáře