Nesedněte na lep novému počítačovému viru, červ láká na stažení PDF souboru

Novinky | 13.09.10

Dejte si pozor na internetového červa, jež se šíří především prostřednictvím emailů s předmětem „Here you have“. Vir dokáže vypnout antivirovou ochranu a nepozorovaně se dále šířit.

Kalifornský specialista na bezpečnostní software, společnost Symantec, upozorňuje na novou internetovou hrozbu v podobě červa pojmenovaného jako W32.Imsolk.B@mm, který už infikoval stovky tisíc počítačů po celém světě. Už z povahy šíření tohoto malwaru vyplývá, že se nejedná o žádnou novinku v oblasti způsobu napadnutí PC, ovšem notné množství uživatelů se k neznámým emailům stále nestaví dostatečně obezřetně, čehož vir úspěšně zneužívá.

Vir využívá sociálního inženýrství a mezi uživateli se šíří formou klasického emailu s předmětem „Here you have“. Zpráva obsahuje odkaz na údajný PDF dokument, za nímž se nicméně skrývá škodlivý kód, jež se stáhne do počítače a spustí. Červ dokáže deaktivovat mnohý antivirový software (což se dle hrdého tvrzení Symantecu na produkty Norton / Symantec nevztahuje) a dále se kromě emailu umí šířit rovněž skrze instant messangery i lokální počítačovou síť, kdy své kopie ukládá na veškerá dostupná paměťová zařízení.

Pokud i vy podobný email obdržíte, nejjednodušší ochranou je na zprávu nereagovat a ihned ji vymazat.


Komentáře