Německý soud: internet je "nezbytnou" součástí života

Novinky |

Německý soud ve městě Karlsruhe ve svém přelomovém rozhodnutí uvedl, že internet je nezbytnou a podstatnou součástí života každého člověka, což má dalekosáhlé důsledky.

Německý soud: internet je "nezbytnou" součástí života
Podle současných německých zákonů může člověk žalovat o náhradu za to, když je mu zabráněno v používání "nezbytných" věcí, což ve světle nového rozhodnutí soudu znamená, že lidé budou moci nárokovat kompenzaci za to, když jim provider znemožní přístup k internetu. Soud dospěl ke svému závěru v případu muže, který se nemohl připojit k internetu pomocí svého domácího DSL připojení po dobu dvou měsíců. Kromě internetu muž neměl přístup také k telefonu a faxu.

Muž již obdržel náhradu od svého providera za to, že musel ve zmíněné době používat svůj mobilní telefon, vyžadoval však také náhradu za znemožnění užívání internetu. Mluvčí soudu oznámil, že internet hraje v dnešním světě velmi důležitou roli a ovlivňuje soukromý život lidí rozhodujícím způsobem. Soud ve svém odůvodnění uvedl, že ztráta přístupu k internetu je srovnatelná se situací, kdy člověk nemůže využívat například své auto. Jak podotýká server The Verge, francouzský Ústavní soud v roce 2009 rozhodl, že přístup k internetu je základním lidským právem a k podobnému závěru dospěl i finský soud, podle kterého by každý občan Finska měl v roce 2015 mít nárok na 100Mb připojení k internetu.

 

Zdroj: TechspotÚvodní foto: © Gina Sanders - Fotolia.com

Komentáře