Německo odmítlo podepsat ACTA

Novinky |

Kontroverzní smlouva ACTA to v Evropě rozhodně nebude mít jednoduché. Poté, co se rozhodlo její ratifikaci odložit Polsko, Litva, Slovensko a Česká republika, včera oznámila německá vláda, že dohodu také nepodepíše.

Německo odmítlo podepsat ACTA
Pro dohodu ACTA je podpis Německa jako největší evropské ekonomiky naprosto klíčový. Proti jejímu podpisu vystoupil německý ministr spravedlnosti a mluvčí tamního ministerstva zahraničí následně uvedl, že "země potřebuje nějaký čas, aby o dopadu dohody mohly proběhnout plnohodnotné diskuze". Předpokládá se, že německá vláda od podpisu ACTA ustoupila kvůli více než pěti desítkách protestů, které se v zemi odehrály.

V současné době tedy ACTA podepsalo 22 z 27 členských států Evropské unie a před tím, než vstoupí v platnost, je třeba, aby ji posvětil také Evropský parlament. Ten o ní bude hlasovat v červnu. Spojené státy spolu s dalšími vyspělými zeměmi jako Austrálie, Kanada, Jižní Korea a Japonsko smlouvu ACTA podepsaly již na podzim minulého roku. Zastánci dohody tvrdí, že pomůže v globálním boji proti počítačovému pirátství. Její odpůrci si však myslí, že cílem ACTA je pouze omezit svobodu na internetu.Úvodní foto: © Beboy - Fotolia.com

Komentáře