Nejvýkonnější superpočítač pohání šestijádrové procesory Opteron

Novinky | 16.11.09

Systém č. 1 Cray XT5 „Jaguar“ v Oak Ridge National Lab obsahuje téměř čtvrt milionu vysoce výkonných jader a na celém světě nemá výkonového konkurenta

Nejvýkonnější superpočítač na světě pohání šestijádrový procesor AMD Opteron


Podle pololetního seznamu nejvýkonnějších počítačových systémů vydaného organizací TOP500 je systém s krycím označením „Jaguar“, založený na šestijádrovém procesoru AMD Opteron, nejvýkonnějším superpočítačem na světě. Systém Cray XT5 byl nedávno v Oak Ridge National Laboratory (ORNL) upgradován ze čtyř- na šestijádrové procesory AMD Opteron a dosáhl hypotetického nejvyššího výkonu 2,3 petaflops/s a výkonu 1,75 petaflops/s v benchmarku Linpack.

AMD si udržuje silnou pozici v oblasti superpočítačů - 4 z 5 nejlepších systémů současnosti jsou založeny na technologiích od AMD. Za zmínku stojí například také  systém č. 5 „Tianhe-1“ v Číně, jakožto jeden z prvních systému s implementací systémové architektury, založené na technologii ATI Stream, který dosáhl výkonu 563,1 teraflops/s při 5 120 grafických procesorů ATI založených na architektuře RV770 nebo bývalý systém č. 1 „Roadrunner“ založený na duální architektuře CPU obsahující procesor AMD Opteron.

V prvním kvartálu 2010 AMD plánuje přinést na trh první 8- a 12- jádrové procesory x86 na světě - procesor řady AMD Opteron 6100 (krycí označení „Magny-Cours“), který je navržen tak, aby přinesl až stoprocentní zvýšení operační hustoty a schopnosti multi-threadingu ve srovnání s jeho šestijádrovým předchůdcem, díky 4 kanálům paměti DDR-3 a nové správě spotřeby energie a možnostem virtualizace.

Kromě toho AMD plánuje v roce 2011 ve stejné infrastruktuře další postup díky kompletně nové architektuře „Bulldozer“, obsahující jádro s podporou modulování, který by měl zvýšit souběžnost, simultánní příkazy a multi-threadingovou kapacitu až 16 dedikovaných jader a obecně vylepšit výkon HPC systémů.  


Komentáře