NASA zveřejnila zrekonstruované záběry přistání Apolla 11 na Měsíci

Novinky | 18.07.09

40 let po misi Apolla 11 zveřejnil americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) digitálně vyčištěná videa prvních kroků Neila Armstronga na Měsíci.

Prohlédněte si digitálně vyčištěné záběry přistání na Měsíci z roku 1969

 

Zaměstnanci NASA se při příležitosti 40. výročí přistání člověka na Měsíci pokusili o digitální zrestaurování videozáznamů z července 1969. Jejich úkol nebyl však vůbec jednoduchý, protože ve svých archivech nenalezli originální videozáznamy z mise Apolla 11. Ty byly zřejmě z důvodů nedostatku filmových pásek přemazány v sedmdesátých a osmdesátých letech. Proto bylo potřeba využít jiné zdroje - např. originály stanice CBS NEWS či záznamy z amerického národního archivu.

Původní obraz z těchto zdrojů byl velmi zrnitý a poměrně rozmazaný. Díky restauraci videozáznamů, jež přišla americký úřad doposud na 230 000 dolarů, bylo digitálně vyčištěno zatím 40% originálů. V nové verzi videí je obraz ostřejší a jasnější ve 4 hlavních záběrech včetně sestupování Neila Armstronga po žebříku na povrch Měsíce. Nově vylepšené záběry z mise Apollo 11 můžete najít ve videogalerii na stránkách NASA.

 


Komentáře